Avşa Adası Yemek Kültürü

Yemek tarih boyunca bölgeden bölgeye, milletten millete farklılık göstermiş oldukça geniş yelpazesi ile her damağa hitap edebilecek ürünlerle oluşturulmuş ayrı bir kültürdür. Bulunduğunuz yerin özelliklerine göre seçim yapabileceğiniz mutfaklar kendi aralarında değişiklik göstermektedir.


Avşa Adası iklimi gereği özellikle zeytin ağaçları ile dikkat çekmiştir. 1950 yılından bugüne hizmet veren Bor-sa Bortaçina Fabrikasında adanın kendi zeytinlerinden elde edilen ürünler, zeytinyağları gibi imalatlar yapılmaktadır. Siz de adaya uğradığınızda bu fabrikayı yakından görebilir ve ziyaretinizi leziz tadımlarla taçlandırabilirsiniz. Ayrıca yine adanın kendi ada karası üzümlerinden elde edilen şarabı da oldukça meşhurdur.

Hatta dünya çapında bir üne sahiptir. Bortaçina, Avşa’lı, Kardeşler, Büyülübağ Şarabı çeşitler arasındadır. Yemeklerinizin yanında istemeyi ve bu eşsiz lezzeti tatmayı unutmayınız.

Avşa konumu ve ada olma özelliği sayesinde balıkçılığını da geliştirmiştir. Her türlü deniz canlısını taze ve günlük olarak bulabileceğiniz işletmeler mevcuttur. Balık Lokantalarında taze deniz ürünlerini güneşin batışını izleyerek keyifle tüketebilir ve huzur dolu anlarınıza bir yenisini ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda adanın merkezinde sıralanmış olan Ada Mantı Gözleme Çiğ Börek Salonu, waffle ve dondurma satan dükkânlar, kebap ve fırın ürünleri satan salonlar, Elif Ana’nın Yeri, Meydan Restaurant, Erol’un Yeri, kayalıkların üzerine kurulmuş olan Şahin Tepesi, Lebon Pub, Tanz Restaurant, Yiğitler Pide Salonu, Nuri Usta’nın Karadeniz Pide Salonu, Köşem Midye Tava’da Hüseyin Usta’nın birbirinden lezzetli midye tava, hamsi tava çeşitleri, kumpirciler, kumrucular gibi pek çok farklı lezzeti de bulabilirsiniz. Adanın rıhtım bölgesinde yer alan Erdi’nin Yeri de özellikle midye tavası ile bilinen ve her daim taze deniz ürünü sunan önemli mekânlardandır. Kendi yemeklerinizi yapmak ve ya mangal keyfi yaşamak isteyenlerdenseniz bunun için de uygun apart oteller ve yemyeşil bahçeleri hizmetinizdedir.


Tatilinizi her biri ayrı damaklara hitap eden lezzetlerle daha da keyifli bir şekilde yaşamak istiyorsanız adanın bu ünlü uğrak yerlerini mutlaka ziyaret ediniz. Mutluluğunuzu güneşin sıcağında, ince kumların ve masmavi denizin manzarasında ve tabi ki damağınızdaki müthiş lezzetlerle tamamlayabilirsiniz.

YORUM GÖNDER
YORUMLAR (0)
SON YAZILAR
  • Rotomız Avşa Adası

  • Avşa Adası'nda Yoga ve Meditasyon: Ruhsal Yolculuğa Çıkın Avşa Adası, Ege Denizi'nin incisi..
  • Avşa Adasına Gidiyoruz

  • Avşa Adası'nda Alışveriş: Yerel Ürünlerin Tadını Çıkarın Avşa Adası, turistler için sadece..