Avşa Adası Görülmesi, Gezilmesi Gereken Yerler, Ziyaretçi Yorumları

Avşa adası Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan geçmiş dönemlerde Kapıdağ yarımadasından koparak oluşmuş bir adadır. Hem doğal güzelliği hem de yerleşim yapısı ve modern kültürü ile son yıllarda ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelmiştir.


Ada üzerinde birbirinden güzel koylar, bağ evleri, şarap fabrikaları, zeytinlikler ve doğal yapısı hiç bozulmamış bakir alanlar, manzaralar bulunmaktadır. Adanın en güzel avantajı güneşi doğuşundan batışına kadar hemen her yerden görebilmeniz ve denizin mavisi ile birleşen muhteşem bir manzaraya sahip olmanızdır.

Gündüz sıcak güneş, ince ve altın rengi kumlar ve masmavi engin denizin tadını çıkarabilirsiniz. Gece ise çoğu yürüme mesafesinde olan eğlence mekânları ile sevdiklerinizle hoş sohbetler eşliğinde huzurlu anılar biriktirebilirsiniz.

Adanın kendi üzümlerinden elde edilen Bortaçina Şarabı için fabrikasında tadım yapabilirsiniz. Yine adanın kendi zeytinlerinden yapılan ürünleri yerinde inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Güneşin en güzel battığı manzara için Değirmenardı’nda fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz. Tarihi çınar ağacının da bulunduğu iskele meydanında soluk alabilir, ılık havayı içinize çekebilirsiniz.
Adada farklı özelliklerde koylar da bulunmaktadır.

Bu koylara kendi teknenizle ulaşabilir ve ya kiralayabilirsiniz. Karadan da ulaşım mümkündür. Karadut Koyu uzun bir sahile sahip olup iki adet çay bahçesi bulunmaktadır. Adı koyda bulunan karadut ağacından adını almıştır. Manastır Koyu en çok ziyaret edilen koydur.

Üzerinde Bizans ve Roma dönemlerinden kalma kalıntılar ve büyük bir manastırdan kalan parçalar bulunmaktadır. Altınkum Koyu’nda üç tane beach hizmet vermektedir. Mavi Koy sığ suyu ve daha kısa olan sahil kısmı ile dikkat çekmektedir. Bir de küçük bir limanı bulunmaktadır. Çınar Koyu’nda nispeten daha fazla işletme bulunmaktadır. Çünkü en uzun sahili olan koydur.

Bunlardan başka Kumtur ve Tavşanlı koyları da aynı güzellikte misafirlerini beklemektedir.


Avşa Adası’nda evlerin duvarlarında, avlularında bile tarihin izlerini görebilirsiniz. Hem doğa, hem tarih hem de deniz, kum, güneş üçlemesi ile bir tatil planlamak için adayı listenize dahil etmeyi ve yoğun dönemler için erken rezervasyon yaptırmayı unutmayınız.

YORUM GÖNDER
YORUMLAR (0)
SON YAZILAR
  • Rotomız Avşa Adası

  • Avşa Adası'nda Yoga ve Meditasyon: Ruhsal Yolculuğa Çıkın Avşa Adası, Ege Denizi'nin incisi..
  • Avşa Adasına Gidiyoruz

  • Avşa Adası'nda Alışveriş: Yerel Ürünlerin Tadını Çıkarın Avşa Adası, turistler için sadece..